Dla włosów

Dla włosów

Humektanty a zatrzymywanie nawilżenia we włosie

Jeśli pomimo stosowania kosmetyków nawilżających, nasze włosy lubią się puszyć, oznacza to, że popełniamy jeden z błędów pielęgnacyjnych. Humektanty, czyli potocznie substancje nawilżające, nie lubią być stosowane solo. Ponadto, składniki te są bardzo wrażliwe na warunki pogodowe, takie jak deszcz lub upał. Jak zatem dbać o włosy, żeby uniknąć odwrotnego efektu do nawilżenia? Składniki takie jak gliceryna, aloes, kwas hialuronowy, miód, kwas hialuronowy, pantenol i niektóre ekstrakty roślinne to humektanty.

Działają one nawilżająco, wiążąć wodę we włosie. Jednak humektanty zastosowane bez okluzji, czyli domknięcia nawilżenia we włosie, lubią ulotnić się do atmosfery, pusząc włos. Jak zatem poprawnie używać humektantów w swojej pielęgnacji, aby uzyskać nawilżenie włosów? Po pierwsze, nie powinniśmy przesadzać z ilością i częstotliwością, jeśli chodzi o kosmetyki do pielęgnacji włosów, które zawierają te składniki. Po drugie, po nałożeniu takiego produktu, powinniśmy domknąć pielęgnacje innym, bardziej treściwym – np. odżywką zawierającą emolienty, czyli np. oleje, silikony, roślinne analogi silikonów, czy parafinę. Emolienty to cięższe, otulające substancję, które utrudnią odparowanie humektantów i pozwolą na zatrzymanie nawilżenia we włosie na dłużej.

Porost włosów – jaką wcierkę wybrać?

Wcierki to najpopularniejsze kosmetyki na porost włosów. Oprócz pobudzania cebulek włosowych do wzrostu, niektóre wcierki działają nawilżająco i kojąco na skórę głowy. Dostępne są także wcierki bezalkoholowe lub na bazie alkoholu. Przed wyborem odpowiedniego kosmetyku powinniśmy się zatem zastanowić, jaka wcierka będzie najlepsza dla naszej skóry głowy i jej indywidualnych potrzeb. Jeśli nasza skóra głowy jest wrażliwa, łatwo się przetłuszcza, przesusza lub podrażnia, wybierzmy wcierki bezalkoholowe. Te z alkoholem to bardzo mocne wcierki. Zadziałają prawidłowo u osób o odpornej skórze głowy, u których wcierki bez alkoholu nie przyspieszają wzrostu nowych włosów wystarczająco szybko. Alkohol to świetny promotor przejścia składników aktywnych w głąb skóry.

Najczęstsze składniki aktywne poszukiwane we wcierkach to zioła, które oprócz właściwości przyspieszających porost poprawiają stan skóry głowy, a czasem nawet przetłuszczanie lub łupież. Inne składniki pobudzające wzrost to kapsaicyna, kofeina lub wyciąg z kozieradki. Jeśli szukamy wcierek nawilżających, powinny one zawierać składniki takie jak aloes, lukrecja, pantenol, gliceryna lub kwas hialuronowy, a także niektóre ekstrakty roślinne. Jako wcierka często sprawdza się również hydrolat miętowy, który pobudza krążenie w obrębie cebulek, a przy okazji nie obciąża włosów u nasady.