Jak poradzić sobie z problemem krostek po goleniu?

Jak poradzić sobie z problemem krostek po goleniu?

Podrażnienia po goleniu to jeden z koszmarów, który uprzykrza życie kobietom szczególnie w ciepłe dni, gdy noszenie krótkich spodenek i spódniczek jest codziennością. Chcemy wtedy pokazywać swoje gładkie i dobrze wyglądające nogi, natomiast pojawiające się nagle krostki skutecznie psują efekt i sprawiają, że chcemy je czym prędzej zakryć. Skąd biorą się te problemy i jak można sobie z nimi poradzić, aby w spokoju cieszyć się latem?

Przyczyny podrażnień po goleniu

Golenie to jedna z czynności, która szczególnie w letnim i wiosennym sezonie jest dla nas bardzo ważna. Pozwala na pozbycie się owłosienia w szybki sposób, a przy tym jest niedroga – koszt jednej maszynki to zaledwie kilka złotych. Jest to jednak metoda krótkotrwała, w związku z czym jeśli się na nią decydujemy, musimy regularnie powtarzać golenie co kilka dni. Zazwyczaj robimy to w pośpiechu, bardzo szybkimi ruchami, a w efekcie oprócz włosków pozbywamy się też naskórka. Powstają wtedy podrażnienia, które wywołują dyskomfort i nie chcą znikać tak szybko, jak byśmy chciały.

Przyczyny powstawania ropnych krostek

Zdarza się również, że po goleniu w niedługim czasie obserwujemy pojawienie się niewielkich ropnych krostek. Dochodzi do nich wtedy, gdy nowy włosek chce wydostać się na powierzchnię skóry, ale zostaje zablokowany i nie może się przebić przez warstwę naskórka. Zaczyna wtedy wrastać, a dookoła niego tworzy się stan zapalny i zbiera się ropa. Wygląd takich krostek nie jest przez nas pożądany, toteż najlepiej jest odpowiednio pielęgnować skórę i regularnie ją złuszczać, by włoski rosły prawidłowo.

Jak przygotować się do golenia i jak walczyć z podrażnieniami?

Przed przystąpieniem do golenia, najlepszą opcją jest wykonanie peelingu, by usunąć stary naskórek i wygładzić powierzchnię skóry. Taki zabieg dodatkowo usprawnia krążenie pod skórą, co pomaga w walce z wrastaniem włosków. Przed samym goleniem dobrze jest także zmiękczyć zarost, na przykład za pomocą specjalnej pianki do golenia. Bardziej miękkie włoski są łatwiejsze do usunięcia. Upewnijmy się także, czy nasza maszynka ma regularnie wymieniane ostrza. Golenie się zużytą maszynką nie przyniesie nam odpowiednich efektów, więc jeśli widzimy, że czasy świetności są już za nią, lepiej wziąć z półki kolejną.

Po goleniu z kolei obowiązkowo sięgamy po produkt, który intensywnie odżywi i nawilży naszą skórę. Jest to ważny krok, ponieważ każde golenie uszkadza nieco nasz naskórek i nie jest dla niego obojętne. Możemy wybrać specjalne kosmetyki łagodzące podrażnienia, które zawierają wiele składników aktywnych.

Jak golić okolice bikini?

By nie dopuścić do pojawienia się krostek w okolicach bikini musimy pamiętać o kilku zasadach podczas golenia. W tych wrażliwych okolicach szczególnie należy zwrócić uwagę na to, by maszynka była nowa, odkażona i ostra. Wykonujemy dokładny peeling, pamiętając jednak, że nie możemy z nim „przesadzać” – jeśli golimy się regularnie, codzienne peelingi nie pomogą, a wręcz zaszkodzą. Kiedy zabieramy się za golenie, nie robimy tego „na sucho”, lecz używamy kremu lub pianki, a po wszystkim sięgamy po łagodzący kosmetyk, np. olejek do okolic intymnych. Dzięki zastosowaniu się do takich wskazówek efekt po goleniu będzie nas cieszył i założenie kostiumu kąpielowego z większymi wycięciami nie będzie już dla nas problemem.