Categories Inspiracje Zdrowie

Noopept – najważniejsze informacje

Noopept – co to jest?

Noopept to nic innego, jak specjalny lek nootropowy, który jest sprzedawany przede wszystkim w rosyjskich aptekach, Dzieje się tak, gdyż to właśnie w Rosji został on wynaleziony oraz opatentowany, a konkretniej miało to miejsce w Instytucie Farmakologii Rosyjskiej Akademii Nauk Medycznych. Budowa takiego leku oparta jest przede wszystkim na endogennym neuropeptydzie – cykloproliloglicynie. Wobec tego noopept jest w głównej mierze syntetycznym lekiem nootropowym, a więc nie występuje naturalnie w przyrodzie.

Lek taki wykazuje bardzo dużo podobieństw względem piracetamu, jednakże ma od niego ponad tysiąc razy silniejsze działanie. To wszystko powoduje, że skuteczne dawki są o wiele bardziej mniejsze. Obserwując doniesienia różnorodnych użytkowników, może się wydawać, że noopept w sposób znaczący o wiele częściej daje bardziej satysfakcjonujące efekty niż na przykład piracetam, oczywiście gdy jest on stosowany przez młodych, a więc względnie zdrowych ludzi.

Jakie są efekty wynikające ze stosowania noopeptu?

Do jednych z głównych efektów wynikających ze stosowania noopeptu wyróżnia się takie kwestie jak:

  • noopept w sposób wyraźny wpływa na poprawę pamięci, jak również na usprawnienie nauki
  • ma bardzo korzystny wpływ na neuroplastyczność naszego mózgu
  • ulepsza zdolność do koncentracji, jak również do rozjaśnienia myślenia
  • noopept ma działanie przeciwlękowe, a zarazem redukujące depresję (dzieje się to czasami)
  • wpływa korzystnie na neuroprotekcję, a także na usprawnienie krążenia krwi znajdującej się w mózgu
  • niekiedy może działać delikatnie energetyzująco oraz może przyczyniać się do hamowania zmęczenia psychicznego
  • noopept większa również naszą stabilność emocjonalna oraz przyczynia się do zmniejszenia objawów astenii

Noopept – mechanizm działania

Noopept w odniesieniu do podnoszenia poszczególnych czynników przyczynia się do zachowania konsolidacja pamięci, z kolei same neurony są w stanie dzięki temu zyskać dodatkową ochronę przede wszystkim przed degeneracją. Hipokamp uważany jest za jeden z dwóch wiodących rejonów w ludzkim mózgu, które w naszym dorosłym życiu nadal są w stanie ulegać neurogenezie. W niektórych sytuacjach jest to oczywiście dość korzystne. Należy dodatkowo pamiętać także to, że nasilenie neurogenezy hipokampu będzie dawać pozytywny efekt szczególnie, jeżeli chodzi w odnisieniu do depresji, co w sytuacji noopeptu niektóre osoby są w sposób realny zauważyć różnicę.  Degeneracja, jak również atrofia hipokampu uchodzi za jedną z potencjalnych przyczyn związanych z zaburzeniami depresyjnymi. 

Oczywiście oprócz wyżej wymienionym procesem, działanie, które służy poprawianiu pamięci może także wynikać częściowo z efektu polegającego na zwiększaniu wrażliwości, jeżeli chodzi o kwestię działania na acetylocholinę. Z tego też powodu niezwykle dużą popularnością cieszy się też praktyka polegająca na jednoczesnym stosowaniu dodatkowych źródeł choliny do noopeptu. Dzięki umiejętnemu stosowaniu noopeptu, zarówno poziomy IL-6, jak również TNF-alpha mogą być podnoszone w stosunkowo mniejszym stopniu, niż na przykład w przypadku samej toksyny.