Olejowanie włosów – jak stosować?

Olejowanie włosów – jak stosować?

Od pokoleń olejki do włosów są stosowane do stymulowania wzrostu włosów i rozwiązywania wielu innych problemów związanych z włosami. Twoja babcia nigdy nie miała dość opowiadania o korzyściach płynących ze stosowania olejków do włosów, prawda? Ale czy olejujesz włosy we właściwy sposób? Powierzchowne nakładanie olejku na włosy sprawi, że skóra głowy będzie tłusta, a włosom nic się nie stanie. Znajomość właściwego sposobu olejowania jest bardzo ważna, aby Twoje włosy mogły czerpać z niego wszystkie korzyści. Odżywianie włosów olejem jest jak dbanie o zdrowie i odżywianie ciała za pomocą jedzenia. Aby włosy pozostały zdrowe, gęste i lśniące, powinnaś od czasu do czasu odżywiać je olejkiem. Olejowanie włosów chroni mieszki włosowe przed szkodliwym działaniem środków powierzchniowo czynnych, wypełniając szczeliny komórek osłonki włosa. Olejowanie zapobiega zmęczeniu pasm włosów i zmniejsza uszkodzenia włosów spowodowane przez produkty chemiczne.

Rodzaje włosów – jak dobrać odpowiedni olejek do włosów?

Pierwszą zasadą skutecznego olejowania włosów jest wybór odpowiedniego olejku do włosów. Ważne jest, aby wybrać taki olejek do włosów, który przyniesie Ci korzyści. Różne olejki do włosów mają różne zalety, niektóre pomagają rozwiązać problemy skóry głowy, takie jak łupież, inne nadają włosom połysk i likwidują suchość. Podejmij więc mądrą decyzję. Jeśli używasz olejku eterycznego, zawsze stosuj się do naszych wskazówek dotyczących pielęgnacji włosów i nigdy nie nakładaj olejku na włosy lub skórę głowy, najpierw musisz zmieszać go z olejem nośnikowym, aby stworzyć bazę. Na przykład, jeśli używasz olejku eukaliptusowego, rozcieńcz kilka kropli (w zależności od mocy olejku) np. z oliwą z oliwek, a następnie nałóż go na skórę głowy lub włosy. Olejki eteryczne należy wybierać po zapoznaniu się z ich właściwościami, na przykład olejek lawendowy jest świetny do włosów suchych, olejek z drzewa sandałowego dobrze radzi sobie z rozdwojonymi końcówkami, olejek z drzewa herbacianego jest idealny na łupież, olejek cytrynowy jest świetny na tłustą skórę głowy, olejek rozmarynowy można stosować do włosów normalnych, a olejek arganowy do włosów puszących się. Przykłady dobrych olejów nośnikowych to olejek amla (agrest indyjski), oliwkowy, migdałowy, kokosowy, jojoba i awokado. Oleje te zawierają tak wiele właściwości pielęgnacyjnych, że można je stosować także samodzielnie.

Efekty olejowania włosów

Dodanie olejku do rutynowej pielęgnacji włosów jest korzystne, ale warto wiedzieć dlaczego. Włosy kręcone schną znacznie szybciej niż włosy normalne. Kiedy wyschną, stają się puszyste i trudne do ułożenia. Regularne olejowanie włosów olejkiem migdałowym, oliwą z oliwek lub olejem kokosowym pomoże opanować puszenie się włosów i sprawi, że loki będą miękkie i sprężyste. Włosy mają tendencję do utraty nawilżenia z powodu narażenia na działanie czynników zewnętrznych, a suche włosy mogą prowadzić do znacznego wypadania. Jednym z najskuteczniejszych sposobów uniknięcia tego problemu jest nałożenie oleju na włosy na noc przed wyjściem z domu i wzięcie prysznica następnego dnia. Zaleca się stosowanie olejku kokosowego lub oliwy z oliwek przez trzy noce w tygodniu.