Wraz z upływem lat skóra staje się zaraz coraz bardziej sucha i coraz mniej elastyczna. Najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy jest niedobór kolagenu, czyli składnika odpowiadającego w organizmie za budowę tkanek. To właśnie dzięki niemu skóra jest gładka i jędrna. Wraz z wiekiem ludzki organizm zaczyna produkować go coraz mniej. To właśnie z tej przyczyny na skórze zaczynają pojawiać się zmarszczki. Co jednak ważne, można go w organizmie uzupełniać.
Czym jest kolagen?
Zacząć trzeba jednak od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest kolagen. Jest to naturalnie produkowane przez organizm białko, które jest głównym budulcem kości, zębów, stawów, mięśni, tkanki łącznej oraz skóry. W pewnym sensie pełni on funkcję spoiwa między komórkami skóry, kości i chrząstek. Innymi słowy, pełni on funkcję kleju, który utrzymuje całe ciało razem. Tworzy także przestrzenie międzykomórkowe oraz ściany komórkowe. Kolagen ma bardzo duży wpływ na skórę. Jak wspomniano, to dzięki niemu jest ona gładka i napięta. Niestety wraz z wiekiem organizm zaczyna produkować znacznie mniejsze jego ilości. W efekcie skóra zaczyna się starzeć, a na twarzy zaczynają się pojawiać pierwsze zmarszczki. Skóra zaczyna opadać i wiotczeje.
Jak kolagen wpływa na kondycję skóry?
Kolagen to podstawowe białko skóry. Stabilizuje całą jej strukturę. Odpowiedzialny jest za utrzymanie ciągłości procesów odnowy komórkowej, a także za odpowiednie jej nawilżenie. Piękna skóra to zatem efekt produkowania przez organizm kolagenu na właściwym poziomie. Dzięki odpowiedniej ilości kolagenu skóra jest elastyczna, wytrzymała i wygląda młodo. Jak już jednak wskazano, wraz z upływającymi latami w skórze ilość kolagenu zaczyna spadać. Proces jego syntezy zaczyna zwalniać, a tym samym włókna kolagenu znacznie szybciej zaczynają ulegać degradacji. Skóra nie tylko się starzeje, ale również powstałe na niej rany znacznie dłużej się goją. Na szczęście kolagen w skórze można uzupełniać.
Jak uzupełnić niedobór kolagenu?
Skutecznym sposobem na uzupełnienie kolagenu w organizmie jest stosowanie suplementów diety. Dziś na rynku dostępne są różne preparaty kolagenowe, w różnych postaciach. Ważne jednak, aby suplement cechował się naprawdę wysoką jakością. Warto postawić na produkt bogaty w cynk i witaminę C, która bierze udział w syntezie białek kolagenowych. Cynk z kolei pomaga w walce ze stresem oksydacyjnym oraz wspiera utrzymanie zdrowej skóry. Dodatkowo dobry suplement zawierać powinien również witaminę E. Zapobiega ona bowiem sieciowaniu kolagenu, dzięki czemu nie dochodzi do sztywnienia włókien kolagenowych. Tym samym skóra dłużej pozostaje sprężysta.